Noelle Mering   Versta iš: ncregister.com
Stiprus vyras yra šventas vyras

Ši Tėvo diena yra pirmoji po mano tėčio mirties. Jis mirė praėjusį rugsėjį, apsuptas 12 anūkų, dviejų dukterų, dviejų svainių ir 52 metų žmonos.

Jis buvo garbingas žmogus, pasižymėjęs puikiu protu ir didžiuliu smalsumu. Užaugau jį gerbdama ir žinojau, kad jis džiaugiasi manimi. Manau, kad tai apibendrina gerą tėvystės patirtį: tvirtai žinoti, kad žmogus, kurį itin gerbi, tave labai myli. Tai padeda būti saugiai, drąsiai bei įsišaknijusiai, bet ir pasirengusiai rizikuoti. Jei gyvenime yra tikrų privilegijų, tai geras tėtis tikrai yra viena jų.

Mėnesiai iki jo mirties pabrėžė visų tėvystės formų - dvasinės, biologinės ir potencialios - nepakeičiamumą.

Mano brangūs draugai kunigai, dvasiniai tėvai man ir daugeliui kitų, įveikdavo nepatogias keliones, kad mano tėtis galėtų priimti sakramentus ir kad jie galėtų jį padrąsinti. Mano vyras, svainis, sūnėnai ir sūnūs jį kėlė ir nešė - kartais vidury nakties - kai mama, sesuo ir aš negalėjome. Praėjus keliems mėnesiams, paskambinus vyrui telefonu, sulaukiau laimingesnio tėvystės gyvybingumo pavyzdžio. Paskambino mūsų vyresniosios dukters vaikinas ir papasakojo apie ją nuostabių dalykų, o paskui paprašė palaiminimo pasipiršti. Mano paprastai stoiškas vyras susitvardė, išreiškė savo džiaugsmą ir pasveikino jį prisijungus prie mūsų šeimos. Tada jis padarė pauzę ir švelniai paklausė: „Ar gali man papasakoti apie savo maldos gyvenimą?“ Netrukus jis palydės ją prie altoriaus. Visame tame yra kažkas giliai tėviško: potencialus tėvas prašo savo būsimo uošvio palaiminimo, o paskui abu nukreipia dėmesį į jų bendrą Tėvą.

Mūsų išlavintas šiuolaikinis protas bando tokias išskirtinai vyriškas tradicijas įvardyti kaip paprasčiausią konvenciją, prisirišimą prie savavališkų socialinių lyčių performatyvumo konstruktų. Vestuvių tinklalapis „The Plunge“ apibendrina mūsų šiuolaikinį jausmų dvejopumą tėvo palaiminimo prašymo tradicijos atžvilgiu: „Mes pasikeitėme. Mes išsivystėme. Vakarų civilizacija smarkiai pasistūmėjo į priekį: vienodas darbo užmokestis, moterų rinkimų teisė, vakcina nuo poliomielito, bet kuri daina, pasiekiama ranka per „iPhone“. Tačiau tėvo palaiminimo prašymas yra viena iš tų gluminančių tradicijų, kurios tiesiog nenumiršta. <...> Tačiau tai sudėtinga: kai kurios nuotakos mano, kad tai šovinistiška, ir tai smerkia; kai kurios pageidauja, o kai kurios reikalauja.“

Tokių tradicijų išlikimas glumina tik tuo atveju, jei pripažįstame, kad nėra jokios gilesnės jų ar tėvo vaidmens prasmės. Jei pirmieji yra tik konvencija, o antrieji - tiesiog pasenęs figos lapelis, kuriuo pridengiama priespauda. Tokiu atveju - taip, išties glumina tai, kad tokios tradicijos išlieka. Tai, kad šios tradicijos „tiesiog nenumiršta“, mums rodo, kad jos ir tėvo kaip sargybinio prigimtis turi gilesnę prasmę. Tai byloja apie tėvo atsakomybę ir pagarbą, kurią jis turėtų įkvėpti.

Evangelijose Kristus ne kartą naudoja Gerojo Ganytojo įvaizdį. Ganytojo vaidmuo Jo klausytojams buvo gerai pažįstamas, tačiau dabar jį dažnai įsivaizduojame sentimentaliai. Taip, gerasis ganytojas veda savo kaimenę į žalias ganyklas, tačiau tai nebuvo saldus, bukolinis siekis - jis buvo šiurpus. Avys yra pažeidžiamos, jos - lengvas grobis. Ganytojo vaidmuo buvo kovoti su žvėriškais plėšrūnais, pasitelkus tik lazdą, ir kiekvieną naktį tiesiogine prasme rizikuoti savo kūnu (ir, galbūt, gyvybe) saugant avis prie jų aptvaro angos. Ganytojas stovi užkirsdamas kelią grobuoniškam blogiui, kuris siekia praryti jo globojamų žmonių nekaltumą. Štai kas yra Kristus ir kuo visi žmonės yra pašaukti būti.

Per neseniai vykusias Mišias kunigas pasakė jaudinančią homiliją, iliustruojančią tokios cukringos Gerojo Ganytojo sampratos netinkamumą. Kunigo manymu, paveiksluose, vaizduojančiuose Gerąjį Ganytoją, Jis turėtų būti vaizduojamas įsitraukęs į kruviną mūšį dėl savo kaimenės, o ne ramiai glostantis tą kaimenę saulės nutviekstuose laukuose. Saldesni vaizdai gali mus paguosti, bet jie nesukelia mums pagarbos.

Tėvystės nuvertinimas lemia socialines patologijas, kurios pernelyg akivaizdžios, kad jas išvardytume. Vyrai tampa pernelyg minkšti, o moterys - pernelyg užkietėjusios. Vyro stiprybė tarnauja nebe gėriui, o sau pačiam. Moters pažeidžiamumas tampa ne tiek santykių priežastimi, kiek demagogišku jos jausmų fetišizavimu.

Labiausiai kenčia vaikai.

Bet kad netaptume ciniški, yra vyrų, kurie rimtai priima pašaukimą į tėvystę - biologinę ir dvasinę - ir nežiūri rimtai į propagandą, kuri teigia, kad jie yra tik lėlininkai ar despotai. Jie nesirenka pasyvaus sėdėjimo, kuomet technologijos ir jas lydinčios priklausomybės niokoja jų vaikus. Jie taip pat nesirenka gūžtelti pečiais, kai jų paauglės dukros internete talpina seksualias asmenukes, o jų sūnūs leidžia laiką žaisdami vaizdo žaidimus ar žiūrėdami pornografiją.

Jie žino, kad stiprus vyras yra šventas vyras. Jie žino, kad gera tėvystė neturi nieko bendra su galios siekimu. Viską lemia ištverminga malda.

Egzistuoja tikrasis blogis - tiek žmonių širdyse, tiek ir klaidžiojantis po pasaulį ir ieškantis, ką praryti. Jei prarasime šį supratimą, prarasime išskirtinai apsauginę tėvo misiją ir įsitikinimą, kad apskritai yra toks dalykas kaip nekaltumas, kurį verta saugoti.

Kultūros revoliucionieriai taikosi į ganytoją, nes nori prieiti prie avių. Geri tėvai žino, kas gresia šiame gyvenime ir kad žaliąsias ganyklas galima pasiekti kitame.

Prenumeruokite mūsų straipsnių savaitinį naujienlaiškį.

Kiti straipsniai, pažymėti

Susiję straipsniai

Įkeliamas komentaras Komentaras bus atnaujintas po 00:00.

Būkite pirmas pakomentavęs.

Rašyti komentarą...
arba komentuokite kaip svečias
0
bendrinimų
Naudojant slapukus Jūsų naršymas tinklapyje bus patogesnis. Paspausdami „Sutinku“ Jūs leisite naudoti tinklapio slapukus Jūsų naršyklėje.