Kunigystės sakramento suteikimas
Kunigystės sakramento suteikimas

Nauja tyrimo, kuris pretenduoja tapti didžiausia per daugiau nei 50 metų atlikta nacionaline katalikų kunigų apklausa, analizė, be kita ko, parodė, kad „progresyviais“ save vadinantys kunigai tarp JAV seminarijų absolventų praktiškai „išnyksta“, o didžioji dauguma jaunų kunigų save laiko konservatyviais ir ortodoksiškais.

Naujausiame tyrime, kurį atliko Amerikos katalikų universiteto Vašingtone tyrimų grupė „The Catholic Project“, daugiausia dėmesio skiriama poliarizacijai, kartų dinamikai ir tebesitęsiančiai seksualinio išnaudojimo krizės įtakai.

Praėjusių metų spalį paskelbta pirmoji apklausos dalis parodė, kad, nepaisant palyginti aukšto asmeninės gerovės ir pasitenkinimo lygio tarp visų kunigų, nemaža dalis kunigų susiduria su perdegimo, nepasitikėjimo savo vyskupu ir baimės būti neteisingai apkaltintiems netinkamu elgesiu problemomis.

Naujoje lapkričio mėnesio ataskaitoje išryškėja „kelios temos, kurios išryškėjo atidžiau išanalizavus kiekybinius duomenis ir kruopščiai išnagrinėjus kokybinius duomenis, surinktus iš individualių pokalbių su kunigais“. Tyrime buvo naudojami 3516 kunigų iš 191 JAV vyskupijos apklausos atsakymai.

Pažymėtina, kad tyrėjai teigia, jog „liberaliais“ ar „progresyviais“ save vadinančių kunigų beveik nebeliko jauniausių kunigų tarpe, o tarp įšventintųjų po 2020 m. daugiau nei 80 proc. kunigų save vadina konservatyviais ar ortodoksiškais.

Ataskaitoje teigiama, kad egzistuoja „didelė atskirtis“ tarp vyresnio amžiaus ir jaunesnių kunigų politinės ir teologinės saviidentifikacijos.

„Paprastai tariant, nuo Vatikano II Susirinkimo laikų nuolat mažėjo dalis jaunų kunigų, kurie save laiko politiškai „liberaliais“ ar teologiškai „pažangiais“, o dabar jie beveik išnyko“, – teigiama ataskaitoje.

„Daugiau nei pusė nuo 2010 m. įšventintų kunigų save priskiria konservatyviajai skalės pusei. Nė vienas apklaustas kunigas, įšventintas po 2020 m., neapibūdino savęs kaip „labai progresyvaus“.“

Tyrėjai teigia, kad net 85 proc. jauniausios kartos kunigų save teologiškai laiko „konservatyviais/ortodoksiškais“ arba „labai konservatyviais/ortodoksiškais“, ir tik 14 proc. save priskiria prie „vidurio kelio“.

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad beveik 70% kunigų, įšventintų septintojo dešimtmečio viduryje ir pabaigoje, save apibūdina kaip šiek tiek arba labai „progresyvius“. 2020 m. taip save apibūdina mažiau nei 5% kunigų.

Pasak tyrėjų, Vatikano II Susirinkimas ir seksualinio išnaudojimo krizė buvo lūžio momentai, o duomenys rodo, kad po Vatikano II Susirinkimo kunigai daugiausia pradėjo save laikyti labiau „progresyviais“, o po 2002 m. – labiau „konservatyviais“.

Tyrimo išvados dėl kunigų saviidentifikacijos atitinka kitų pastarųjų metų JAV kunigų apklausas, kurių vienoje, atliktoje 2021 m., taip pat buvo pastebėta, kad jauni kunigai, palyginti su vyresniaisiais, vis dažniau laiko save „teologiškai konservatyvesniais ar ortodoksiškesniais“.

Tyrėjai apklausos dalyvių klausė, ar jie vertina savo atskaitomybę įvairiems žmonėms ar šalims: „Dievui“, „popiežiui Pranciškui“, „savo vyskupui“, „kitiems kunigams“, „savo parapijiečiams“, „pasauliečiams“ ir „visuomenei“.

Tyrėjai nustatė, kad nuo 2000 m. įšventintų kunigų grupėje 67 proc. kunigų sako, kad jiems svarbi atskaitomybė popiežiui, palyginti su 82 proc. kunigų, įšventintų iki 1980 m. Taip pat 64% jaunesnių nei 45 metų kunigų sutiko, kad jiems svarbi atskaitomybė popiežiui Pranciškui, palyginti su 82% vyresnių nei 75 metų kunigų.

Paremkite musu veikla

Prenumeruokite mūsų straipsnių savaitinį naujienlaiškį.

Kiti straipsniai, pažymėti

Susiję straipsniai

Įkeliamas komentaras Komentaras bus atnaujintas po 00:00.

Būkite pirmas pakomentavęs.

Rašyti komentarą...
arba komentuokite kaip svečias
0
bendrinimų
Naudojant slapukus Jūsų naršymas tinklapyje bus patogesnis. Paspausdami „Sutinku“ Jūs leisite naudoti tinklapio slapukus Jūsų naršyklėje.